Údržba fasády z cihliček

Cihlové fasády se mohou po letech zašpinit, zvětrat nebo začít drolit. Proto je důležitá pravidelná údržba. Čištění a údržba fasády z cihliček může prodloužit životnost vašeho domu a udržet ho v dobrém stavu. Jak správně vyčistit cihlovou fasádu a co by měla zahrnovat pravidelná údržba?

Co by měla zahrnovat pravidelná údržba

  1. Pravidelné čištění

Pravidelně fasádu čistěte, abyste odstranili prach, nečistoty a organické látky, které se na ní mohou usadit. Použijte hadřík, měkký kartáč nebo stříkací hadici s nízkým tlakem vody. Obvykle se jedná pouze místa u země, odkud může odstřikovat voda s hlínou či písečkem z dlažby.

  1. Odstranění mechu a plísní

Vlhkost a stín mohou způsobit růst mechu a plísní na fasádě. Odstraňte je tlakovou vodou nebo kartáčem a použijte antifungální prostředky, které zabrání jejich opětovnému růstu.

  1. Kontrola trhlin 

Pravidelně prověřujte fasádu na případné trhliny a opadávající cihličky. Tyto problémy by měly být rychle opraveny, aby se zabránilo větším poškozením.

  1. Ochrana před povětrnostními vlivy 

Fasádu lze chránit impregnací, které zabraňují pronikání vlhkosti a znečištění. To pomůže zachovat cihličky v dobrém stavu po dlouhá léta.

  1. Pravidelná inspekce 

Pravidelně provádějte inspekce fasády a řešte problémy co nejdříve, aby se minimalizovala nutnost drahých oprav.

  1. Odborná pomoc

V případě vážných problémů s fasádou dobré konzultovat s odborníky, který vám může poskytnout odbornou radu a doporučení. Zde se jedná nejčastěji o závažnější mechanické poškození (něčím do fasády vrazíte).

Čištění cihlové fasády

Pokud ani pravidelná údržba nestačila a na fasádě se vyskytují větší nečistoty, plísně, výkvěty nebo mechy, je potřeba správného čištění.

Lehké znečištění

Lehce znečištěnou cihlovou fasádu nejlépe umyjete vodou nebo tlakovou vodou. Pamatujte, že mytí je vhodné provádět za slunečného počasí, kdy teplota neklesá pod 5°C. 

Na mytí použijte středně tvrdý rýžový kartáč, nikdy ne drátěný nebo s kovovými hroty. 

Vhodná je studená i ohřátá voda, příliš horká voda by mohla fasádu poškodit. Do vody nikdy nepřidávejte čisticí prostředky.

Zbavte se organických usazenin

Organické nánosy jako jsou mechy nebo výkvěty odstraníte vodou smíchanou s malým množstvím bělidla na textilie. Ošetření bude možná potřeba několikrát opakovat.

Pískování cihel

Pískování cihel se používá zejména při rekonstrukcích památek. K čištění se využívají minerální nebo rostlinné prášky, které se na povrch fasády nastříkají spolu s nízkotlakým stlačeným vzduchem. 

Chemické čištění fasády

Silněji znečištěné fasády se doporučují omývat speciálními prostředky na cihly. Většinou jsou to žíravé a škodlivé chemické sloučeniny. Při jejich použití je potřeba přesně dodržovat pokyny předepsané výrobcem. 

Než přípravek použijete, nejprve jej vyzkoušejte na malé a málo viditelné ploše. Fasádu čistěte od spodu, na závěr ji opláchněte čistou vodou. 

Pozor: před čištěním důkladně zakryjte všechny ostatní povrchy, jako jsou okna, dveře, okapy nebo podezdívka.

Cihlové fasády jsou velice estetické. Aby si zachovaly svůj krásný vzhled, je potřeba jim věnovat péči. Jedině tak nám budou sloužit a dělat radost po dlouhá léta.

O autorovi

Přejít nahoru