Nábytek z palet DIY

Pryč jsou časy, kdy byly dřevěné palety vnímány pouze jako odpad z obchodů, spotřební artikl nebo palivový materiál. První kusy nábytku z palet se začaly objevovat v zahraničí už před několika lety. Netrvalo dlouho a v současné době je paletový nábytek oblíbený skoro na celém světě. Není divu, tento nábytek kromě toho, že je originální, všestranný, je také levný a jednoduchý na výrobu. Pojďme se tedy společně podívat, jak takový nábytek vypadá a na co se při jeho výrobě zaměřit.

Palety na paletový nábytek

Na výrobu je možné použít jakýkoliv druh dřevěných palet, nejběžnější jsou ale standardní europalety o rozměrech 1200 × 800 × 144 mm a váze mezi 20 a 24 kilogramy. Z toho vyplývá asi jediná nevýhoda tohoto nábytku a to, že je poměrně těžký a jde obtížně přesouvat. Ale i tento problém jde vyřešit, a to přimontováním pojezdových koleček. Moderní nábytková kolečka mohou být zároveň i designovým prvkem.

Při výběru palet se můžete setkat s několika zkratkami, které označují původ a způsob ošetření paletového dřeva:

  • EUR – paleta je v souladu se s evropskou normou
  • EPAL – velmi kvalitní a nejčastěji používaná směnitelná paleta na světě
  • HT – paleta ze dřeva ošetřeného tepelnou úpravou
  • DB – paleta ze dřeva zbaveného kůry
  • MB – paleta, jejíž dřevo bylo chemicky ošetřeno methylbromidem. Tento druh palet je vysoce nevhodný k výrobě paletového nábytku. V EU se už takto ošetřené palety nevyrábí, ale mohou být dováženy z třetích zemí.

Pokud chcete nábytek vyrobit opravdu levně a nevadí vám patina, pak vám na výrobu stačí použité palety. U použitých palet si ohlídejte kromě toho, aby paleta nebyla příliš znečištěna, také dobrý stav jednotlivých prken. V rámci finálních úprav nábytku nevynechte ani důkladné obroušení dřeva do hladka a zkontrolujte, aby nikde nevyčnívaly hřebíky a vruty. Na závěr doporučujeme opatřit dřevěný nábytek vhodným nátěrem. Pro paletový nábytek umístěný doma zvolte bezbarvý interiérový lak, na venkovní kusy nábytku je vhodný exteriérový bezbarvý lak nebo lazura s UV ochrannou. A paletový nábytek v bílé barvě nebo v bílé patině se bude skvěle vyjímat v provence stylu bydlení.

Pohovka z palet

Paletový nábytek mívá různé podoby – nejoblíbenější jsou pohovky ze dvou palet za sebou, rohová pohovka nebo křeslo. Na začátku promyslete, jak chcete, aby sezení bylo vysoké. Správná výška je důležitá proto, abyste se mohli posadit a zvednout bez zbytečné námahy. Ideální výšku sezení zajistí 2–3 palety na sobě. Zvažte také rozměry opěrné zádové části a případných opěradel pro ruce, tak aby se všechny části dobře doplňovaly. Opěrná zádová část se dělá většinou kolmo k sedací ploše, ale lze vyrobit i nakloněnou.

Postel z palet

Na výrobu paletové postele se nejlépe hodí palety o rozměru 200 × 80 cm. Paletová postel by měl být o trochu větší než zakoupená matrace. Pro spaní na posteli z palet doporučujeme pořídit kvalitní matraci o výšce minimálně 18 cm. S ohledem na proudění vzduchu je třeba myslet i na rozestup prken, které by měly být ideálně 5 centimetrů. Z dřevěných palet jde vytvořit opravdu originální postele, a pokud jste manuálně zruční, můžete se pustit  i do výroby paletové postele s úložným prostorem, paletové postele s nočním stolkem nebo paletové postele se schůdky. 

Polstrování pro paletový nábytek

Pohodlí při používání paletového sedacího nábytku vám zajistí kvalitní a správně vybrané polstrování. Kromě vhodně vybrané velikosti, je důležitá zejména dostatečná tloušťka polstrování a kvalita výplně, abyste necítili mezery mezi prkny. Látka by měla být pevná a u zahradního nábytku nejlépe i voděodolná. Velký výběr sedáků a polstrování najdete na e-shopech a atypické rozměry se snadno dají zhotovit na zakázku.

Konferenční stolek z palet

Z dřevěných palet je možné vyrobit také zajímavý konferenční stolek. Paletový stolek může mít jednoduchou konstrukci, nebo navíc disponovat odkládacími policemi či zásuvkami. Pokud má horní paleta mezi prkny větší mezery, přidejte navrch dřevěnou deskou. Další řešení, které je navíc bez vrtání, představuje položení skleněné desky. A nemusí se jednat pouze o čiré sklo, stůl z palet výborně doplní také barevná nebo vzorovaná skleněná deska.

O autorovi

Přejít nahoru