Multifunkční nábytek – Inspirace pro zařízení flexibilních a proměnlivých prostor

Pokud zařizujete interiér, hodí se koupit pár kousků multifunkčního nábytku. Tento nábytek ocení zejména ti, kteří bydlí v menších bytech a příznivci minimalismu a originálního designu. Multifunkční nábytek se umí přizpůsobit interiéru a situaci, umožní usadit početnější návštěvu, uložit hosty na noc nebo proměnit komodu na psací stůl a plno dalšího. Jaký nábytek je tedy univerzální a nadčasový?

Modern loft with shelves made of white wooden boxes

Modulární nábytek

Pod pojmem modulární nábytek si představme nábytkové součásti, které lze různě kombinovat podle potřeb uživatele. Jednotlivé díly jsou na sobě nezávislé, dají se různě sestavovat
a jednoduše přemisťovat (například i díky přidaným kolečkům). S modulárním nábytkem si můžete vytvořit nepřeberné množství úložného prostoru podle vašich potřeb a vkusu. Tento druh nábytku je výborným řešením pro vybavení ložnice, obývacího či dětského pokoje nebo dokonce kuchyně. 

Sedací nábytek

Mezi nejznámější multifunkční nábytek určitě patří rozkládací gauč či sedací souprava, které v okamžiku můžete změnit na lůžko. Sedací soupravu vám jednoduše zvětší také taburet stejného designu. V prodeji jsou sedací sestavy s jednomístnými i dvoumístnými taburety, které mohou stát samostatně nebo se přisunou k sedačce, a ta se tak prodlouží či rozšíří. Výhodou těchto taburetů je také úložný prostor uvnitř.

K sezení i spaní mohou sloužit i takzvané rozkládací matrace. První jednoduchý typ má po složení tvar kvádru, druhý důmyslnější typ se složí do tvaru křesla. Při nákupu je dobré zohlednit především potřebnou šířku a tloušťku matrace či požadavek na snímatelný a pratelný potah.

Velmi variabilními kousky jsou také sedací vaky a pytle, které lze libovolně tvarovat, skladovat a přemisťovat. Jejich údržba je rovněž snadná, mírné znečištění stačí očistit mokrou houbičkou, při větším znečištění se odstraní náplň a vak nebo pytel se dá vyprat do pračky. 

Co se týká židlí a stoliček, i zde je velký výběr variabilních typů. Multifunkční stolička je nejlépe hranatá a z masivního dřeva s dostatečnou nosností. Takovou stoličku můžete kamkoliv zastrčit, posadit na ni hosty nebo využít jako stolek či jako schůdek pro dosažení výše položených skříněk a regálů. Velmi šikovné jsou skládací židle a některé jsou dokonce navržené tak, že je můžete pověsit na stěnu. Praktické jsou rovněž stohovatelné židle, které lze skládat na sebe, čímž ušetříte spoustu prostoru při jejich skladování.

Jídelní stůl

Zejména v malých nebo studijních bytech slouží jeden stůl k jídelním i pracovním účelům. Osvědčenou klasiku představuje stůl s rozkládací deskou. Méně známé jsou stoly se sklopnou deskou či sklopnými deskami. Takový stůl s dvěma deskami ve složeném stavu může zabírat na šířku jen kolem 25 centimetrů. Pokud máte rádi inovativní řešení, určitě oceníte nástěnný stůl, který je možné složit a skrýt pomocí nábytkových pantů například do závěsné skříňky umístěné na zdi. 

Psací stůl

I psací stůl může mít sklápěcí nástěnnou podobu a být ukrytý například jen v nenápadném boxu umístěném na stěně. Malé prostory a občasnou potřebu pracovního stolu vyřeší také výsuvné psací stoly. Vybírat můžete například ze stolů složených ze dvou kontejnerů a desky, stůl se rozšíří posunutím kontejnerů od sebe. Jinou ale také praktickou podobu má například stůl s dvěma pracovními plochami pod sebou. Když potřebujete pracovat, stůl si zvětšíte vytažením spodní plochy a po skončení ji zase jednoduše zasunete pod horní. Vychytávku a relativně novinku představují elektricky výškově nastavitelné stoly. Jejich nespornou výhodou je, že lze rychle přeměnit výšku desky a stůl tak může sloužit podle potřeby jako pracovní, konferenční nebo jídelní.

Postele

Moderní patrové a vyvýšené postele šetří místo a nabízejí nápadité prostorové řešení. Přístup do horní části už nemusí být jen záležitostí žebříku. Čím dál více oblíbené jsou vyvýšené postele se schody, které v sobě navíc ukrývají praktické zásuvky nebo police. Multifunkční
a vyvýšené postele jsou zdařile designově propracované a hodí se tak do jakéhokoliv interiéru a ocení je nejen děti, ale i dospělí. Malé prostory jde řešit také zakázkovou výrobou patra na spaní.

Méně známou variantou prostoru na spaní je sklápěcí postel. Nejčastěji má podobu ložné plochy vyklápěné z komody nebo ze skříně. A klasiku představuje rozkládací gauč a vysouvací postel, která v sobě ukrývá další lůžko.

Dětský nábytekCo se týká multifunkčního dětského nábytku, důmyslným řešením jsou rostoucí židle
a rostoucí psací stoly. Tyto kusy nábytku jsou výškově nastavitelné a některé stoly disponují
i deskou s nastavitelným úhlem sklonu. Zajímavým nápadem jsou i rostoucí dětské postele
s nastavitelnou délkou lůžka.

O autorovi

Přejít nahoru