Moderní pergoly k bungalovům

Bungalov je přízemní stavba, která může sloužit jako rodinný dům, anebo jako rekreační objekt. Stavebním materiálem je obvykle dřevo či konstrukční prvky na bázi dřeva – nosníky, vazníky nebo celé stěny. Bungalov je moderní praktická stavba, která se vyznačuje úsporným provozem a příjemným bydlením. Bungalovy využívají obvykle menší rodiny s dětmi, anebo seniorské či mladé páry. Bungalovy mohou být také upraveny jako bezbariérové pro handicapované osoby.

K dřevěnému bungalovu se velice hodí pergola, která může být buď zastřešená, anebo porostlá popínavými rostlinami.

Proč si udělat pergolu? A proč ne?! Výstavbou pergoly či zahradního altánu si můžete zpříjemnit pobyt venku od jara až do podzimu, vytvoříte tak venkovní zázemí jak pro svou rodinu, tak i pro přátele, s nimiž se setkáváte. Pergola může posloužit rovněž k propojení domu se zahradou a k rozšíření obytného prostoru.

Pergolu je možné nechat si postavit odbornou firmou, avšak máte-li v sobě alespoň kousek kutila, není zase až tak těžké vystavět ji svépomocí, anebo jen sestavit a instalovat kupovanou pergolu.

Z jakých materiálů se pergoly vyrábí?

  • Dřevěná pergola k bungalovu – je lepší vybrat tvrdší dřevo, například dubové, neboť je odolnější a tudíž má delší trvanlivost. I tak by dřevo, použité na výstavbu pergoly mělo být hloubkově impregnované proti hnilobě a dřevokazům. A pokud tato úprava nebude provedena přímo z výroby, ujměte se této práce sami. Vhodné prostředky k impregnaci vám doporučí ve specializovaných prodejnách. Čas od času – přibližně vždy po třech letech – je zapotřebí dřevo namořit vhodným ochranným přípravkem. A jaké zastřešení nebo zastínění zvolit pro dřevěnou pergolu? Střecha může být prosklená, z voděodolné látky, anebo třeba s posuvnou markýzou, která se dá propojit se slunečními a větrnými čidly, takže její obsluha bude zcela bezstarostná. Vždycky se přizpůsobí aktuálnímu počasí.
  • Hliník – moderní hliníkové pergoly, ošetřené kvalitní práškovou barvou, jsou současným trendem venkovního relaxačního a odpočinkového bydlení. Hliníková konstrukce pergol zaručuje kvalitu a stálost. Pořídíte-li si hliníkovou pergolu, užijete si venkovní pobyt chráněni nejen před sluncem, ale i před nepřízní počasí. Střecha pergoly nemusí být buď žádná – zvolíte tedy pouze rostlinný pokryv, anebo ji může tvořit komůrkový polykarbonát, může být prosklená, posuvná z PVC, anebo lze zvolit bioklimatickou střechu s posuvnými lamelami.
  • Bioklimatická pergola – naklápěcí hliníkové lamely jsou velice praktické, neboť již nejsou zapotřebí další stínící prvky. Lamely regulují přístup slunečních paprsků i teplotu, a přitom ještě napomáhají k přirozené ventilaci vzduchu – to látka či pevné zastřešení neumožňují. Bioklimatická pergola je tak využitelná po velkou část roku – při dešti prostě lamely zaklopíte a můžete v pergole nadále setrvat. Dokonce si ti, kterým by bubnování deště do střechy vadilo, mohou nechat lamely zaizolovat polystyrenem. Lamely je možné ovládat i dálkově, a to pomocí mobilní aplikace.

Typy pergol

  • Pergola, instalovaná přímo k domu a přišroubovaná ke zdivu. Je tak vlastně vyřešena jedna stěna pergoly, a ta ponejvíc zajišťuje jak její stabilitu, tak závětří i zastínění. Zde je optimální volit pergolu s posuvnou střechou, která zajistí odtok dešťové vody – ta je odváděna do přední části k odtokovému profilu.
  • orientální pergola, rustikální pergola, dřevěné loubí, aj.

Jaké jsou výhody uzavřené pergoly?

Uzavřené pergoly působí vzdušným dojmem a hlavně umožňují užívání téměř po celý rok, neboť tvoří účinnou bariéru proti dešti, větru i chladu a nemusíte zazimovávat zahradní nábytek.

Různé typy zasklení pergol

K zasklení pergol se používá především rámové a bezrámové posuvné zasklení.

Rámové zasklení – je tvořeno posuvnými panely s bezpečnostním kaleným sklem, usazenými do rámového hliníkového profilu, opatřeného těsněním. Šířka jednoho panelu bývá zpravidla kolem 90 cm a počet panelů závisí na šířce stěny pergoly. Mezi jednotlivými panely jsou těsnicí kartáčky, které zamezují průniku větru a tím jsou omezeny tepelné ztráty v chladných obdobích roku. Panely se posunují díky integrovaným kolečkům po vodicí kolejnici a jsou opatřeny madly. Chcete pergolu u svého bungalovu využívat i v zimním období? Instalujte tam vhodný infrazářič.

Bezrámové zasklení – i v tomto případě tvoří zasklení několik vzájemně propojených posuvných panelů. Stěna z nich může mít až 6 metrů, je tedy vhodná i do velkých pergol.

Než se rozhodnete pro koupi pergoly nebo její výstavbu, dobře si promyslete, k čemu má pergola vlastně sloužit (můžete ji využít coby letní kuchyni nebo jídelnu, jako zimní zahradu, anebo může u bungalovu zastávat funkci verandy), kde u bungalovu má být umístěna, zda má být zastřešená či otevřená a také jaký materiál preferujete.

O autorovi

Přejít nahoru